Realitní poradna
Potřebujete objasnit některý z pojmů z realitního světa? Podívejte se do naší realitní poradny:
Společné jmění manželů (SJM)
Společné jmění manželů (SJM) je specifickou formou spoluvlastnictví, která vzniká uzavřením manželství. Tento právní institut má významný dopad na majetkové vztahy mezi manželi, zejména při nakládání s nemovitostmi.
Co tvoří společné jmění manželů?
Zákon stanovuje, že do SJM patří vše, co bylo nabyté za dobu trvání manželství. To zahrnuje příjmy obou manželů, nemovitosti, vozidla, úspory, investice a další majetek. Stejně tak do SJM spadají dluhy vzniklé během manželství, pokud nejsou vyloučeny specifickými právními úkony.
Existuje však několik výjimek, mezi které patří:
- Věci osobní potřeby jednoho z manželů.
- Věci získané darováním nebo dědictvím.
- Náhrady nemajetkové újmy.
- Majetek získaný výhradně jednáním jednoho z manželů nebo jako náhrada za poškození či ztrátu výlučného vlastnictví.
Jak SJM ovlivňuje nemovitosti?
Pokud jeden z manželů během manželství zakoupí nemovitost, ta automaticky spadá do SJM, i když je nemovitost napsána pouze na jeho jméno. Tento fakt může mít zásadní vliv při nakládání s nemovitostmi – například při prodeji nemovitosti nebo při žádosti o hypotéku. Pokud jeden z manželů chce nemovitost prodat nebo zatížit hypotékou, je nutný souhlas druhého manžela, protože jde o společný majetek.
Výjimky a zúžení společného jmění manželů
V případech, kdy manželé nechtějí, aby určitý majetek spadal do společného jmění, mohou uzavřít notářský zápis o zúžení SJM. Tato smlouva umožňuje, aby například nemovitosti, které koupí jeden z manželů, byly vedeny výlučně na něj a nebyly považovány za společný majetek. Takové rozdělení může být výhodné pro podnikatele nebo při specifických majetkových transakcích.
Náklady na notářský zápis závisí na složitosti vypořádání a hodnotě majetku, ale mohou se pohybovat v rozmezí několika tisíc korun. Notářský zápis může stát od 1 000 Kč do 20 000 Kč v závislosti na hodnotě vypořádávaného majetku.
Problémy při financování nemovitostí v SJM
Jednou z komplikací, která může nastat, je situace, kdy si jeden z manželů pořídí nemovitost, ale poté dojde k sňatku. I když se nemovitost formálně vede jako výlučné vlastnictví, z právního hlediska může spadat do SJM, což může mít dopad na financování prodeje této nemovitosti.
Při prodeji nemovitosti může kupující, který financuje koupi hypotékou, narazit na problém. Banka totiž bude požadovat souhlas obou manželů – i toho, který není formálně vlastníkem nemovitosti, aby mohla hypotéku schválit. Tento požadavek může způsobit zdržení nebo komplikace při prodeji, zejména pokud mezi manžely nejsou v dané věci jasné dohody.
Zánik a vypořádání společného jmění manželů
Když dojde k zániku manželství, například rozvodem, společné jmění manželů je třeba písemně vypořádat. Toto vypořádání zahrnuje rozdělení majetku i dluhů, které byly nashromážděny během manželství. Pokud se manželé nedohodnou, rozhoduje o rozdělení majetku soud. Vypořádání nemovitostí bývá zpravidla jedním z nejkomplikovanějších aspektů. Často je třeba ocenit tržní hodnotu nemovitosti a zvážit možnosti, jak bude majetek rozdělen mezi manželi.
Zpět do realitní poradnyJsme špička v oboru. Přesvědčili jsme Vás?
Chcete s něčím v oblasti nemovitostí poradit nebo pomoci? Napište nám!